Ücretsiz Deneyin
SEO Çalışması mı ? Google Adwords Reklamları mı ?

SEO Çalışması mı ? Google Adwords Reklamları mı ?

Blog Yazılarımız için Bizi Takip Edin
Makalemizi Paylaşabilirsiniz
  • SEO Çalışması mı Google Adwords Reklamları mı

   27.04.2017

   Çoğu zaman ikilemde bırakan bir soru, peki seo çalışması ile adwords reklamlarının farkları nelerdir ? hangi aşamada hangisinin tercih edilmesi daha doğru olacaktır? Adwords-SEO ortak bir kullanımı olabilir mi? SEO Adwords maliyetine – Adwords SEO sonuçlarına etki eder mi ?

 • SEO Çalışması mı ? Google Adwords Reklamları mı ?


  Çoğu zaman ikilemde bırakan bir soru, peki seo çalışması ile adwords reklamlarının farkları nelerdir ? hangi aşamada hangisinin tercih edilmesi daha doğru olacaktır?

   

  Adwords-SEO ortak bir kullanımı olabilir mi? SEO Adwords maliyetine – Adwords SEO sonuçlarına etki eder mi ?


  SEO Çalışması Nedir ?


  SEO çalışması iç ve dış SEO olmak üzere iki temel aşamada incelenebilir. SEO Çalışması Nedir ? isimli makalemizden iç ve dış SEO detaylarını inceleyebilirsiniz. SEO çalışması iç ve dış uygulamaları başarılı şekilde işlendiğinde sitenizde kalıcı olacak şekilde sonuçlar oluşturarak seçtiğiniz anahtar kelimelerdeki konumuzu doğal sıralamada yükseltir. Buradaki kalıcılık kavramı dışarıdan yapılan çalışmalarda verilen linklerin ömrü kadardır sonrasında etkiler yavaş yavaş azalır, tekrarlanması gerekir..


  SEO Çalışmasının Maliyeti Nedir?


  SEO çalışması fiyatları çalışmayı yapan firmaya, çalışma yapılacak siteye göre farklı fiyatlar ve çeşitler içermektedir. Örnek olarak OdyoBilişim seo fiyatları 299-899 TL + kdv arasındadır, her siteye ve firmaya aynı mantıkla uygulanan seo paketleri buradan inceleyebilirsiniz.


  Adwords Reklamı Nedir ?


  Türkiye pazarının güncel verilere göre %98 i Google kullandığından konu Google üzerinden işleniyor ancak aynı mantıkta çalışan yandex, bing içinde buradaki bilgiler geçerlidir. Adwords Reklamı Nedir ? isimli makalemizden adwords detalarını inceleyebilirsiniz.


  Adwords reklamları tıklama başı ücreti ile çalışan bir sistemdir ve doğal arama sonuçlarının üstünde ve altında yer alan reklam alanları içinde görüntülenirler. Örneğin “ürün adı” anahtar kelimesi ile reklam verdiğinizde, reklamınıza tıklayan her bir kişi için Google a tıklama ücreti ödersiniz. Burada önemli bir nokta reklamın görüntülendiğinde değil tıklanıp sitenize eriştiğinde ücret ödemenizdir.


  SEO Çalışması ve Adwords Reklamı Arasında Nasıl Farklar Var?

   

  Başlarında + ve - ekleyerek aralarındaki olumlu ve olumsuz farkları listeledik;

   

  + SEO çalışmaları doğal arama sonuçlarında görüntülenir . Bu bilinçli bir kullanıcı için önemlidir, nedeni ise doğal sonuçta çıkan bir firmanın burada gözükmesi demek Google tarafından da anahtar kelime sonucuna uyumlu ve olumlu bir site olduğunu gösterir.


  - Adwords Reklamları sayfada doğal sonuçların altında ve üstünde yer alan reklam alanlarında yer alırlar, burada ücretini ödeyen ve elbette temel kriterlere uyan ( yasa dışı ürün vb. satmayan ) her firma yer alabilir.


  + SEO çalışmaları kalıcı çalışmalardır, uygulandıktan sonra sitenize dışarıdan aldığınız linklerin varlık süresi boyunca etkisi devam eder. Kalıcılık kavramı çalışma belli periyotlarla devam ettirilmez ise yükselişle başlar ve sonrasında yavaş yavaş sıralamadaki düşüşle sonuçlanır.. Aradaki kalıcı periyot sektöre anahtar kelime rekabetine göre değişkenlik gösterir.. Ancak en düşük anında bile etkisi tamamen yok olmaz.

   

  - Adwords Reklamları kalıcı değildir , ücretini ödediğiniz sürece var olur. Benzer daha eski zamanlardan bir örnek olarak gazeteye reklam vermek ile mantığı bu anlamda benzeşir. Örneğin 1 haftalık bir gazete ilanı verdiğinizde bu süre boyunca ilanınız gazetede yer alır sonrasında devam etmez. Adwords reklamları da ücretini ödediğiniz sürece size tıklama ve müşteri olarak döner.


  - SEO çalışmaları kesin sonuçlar vermez, hiçbir zaman çalışma öncesi öngörüler tam olarak sonucu yansıtmaz. Nedeni gayet basittir, sonuçlar çalışmaları yapanların değil Google algoritmalarının elindedir. Her ne kadar uygun çalışmalar sürdürülse de sonuçlar başarılı olmayabilir. Rekabet unsuru önemlidir , sadece çalışma yapan siz olmayabilirsiniz, rakiplerinizde bu tip çalışmalar yapabilir ve site yaşları, trafikleri vb. bir çok kriterlerle sizden daha üst sırada yer alabilirler.Bu da kendi içinde risktir.


  + Adwords Reklamları
  sonuçları kesindir. Yani vereceğiniz tıklama ücretine karşılık tıklama olduğu anda ücreti ödersiniz ve sonucu net şekilde görebilirsiniz.


  - SEO çalışmaları uygulama ve sonuç alma süreçleri uzundur. Çalışma yapıldıktan sonra Google arama botları tarafından sitenizin indexlenmesi ve yeni backlink aldığınız sitelerin indexlenmesi süreçleri, bu süreçler sonunda başarılı olarak yapılan site içi yenilikler vb. tamamı 2-4 aylık süreçte net sonuçlar oluşturmaya başlar.


  + Adwords Reklamları sonuçlarını hemen alabilirsiniz. Reklam verdiğiniz an sitenize müşteri almaya başlarsınız.


  Adwords Çalışması – SEO Çalışması Hangisini Ne Zaman Tercih Etmeliyim ?


  SEO çalışması uzun sürede dönüş alınan, sitenin belli aşamalara gelmiş olması gereken kalıcılığı yüksek ve sonuç alındığında sizi bir çok maliyetten kurtaran çalışma şeklidir. Ancak yeni bir site açarken ticari olarak bekleme şansınız yok ve hemen sonuç almaya da ihtiyacınız olduğu bir durumda tercihi mantıklı değildir. Bu durumda adwords ilk tercih olmalıdır.


  Rekabet gücü yüksek ve sonuç alınması zor anahtar kelimeler içinde SEO çalışması her zaman doğru sonuç vermeyebilir. Burada rakip analizi önemlidir, rakipleriniz güçlü ve eski firmalardan oluşuyorsa , yeni başladığınız bu yolda SEO çalışması ile onları geçmek veya geçebileceğinizin size söylenmesi biraz hayalci ve ticari bir yaklaşım olabilir. Elbette mümkün değildir denemez ancak bunun belli bir algoritma üzerinden işlediği gerçektir. Binlerce indexi olan, yaşı ve geçmişi olan siteler ile rekabet kolay değildir. Bu tip durumlarda maliyeti yüksekte olsa adwords size daha uygun gözüken taraftır.


  Sitenizin belli bir noktaya gelmiş ve bunu geliştirmek istiyorsunuz, örneğin arama sonuçlarında 20-50 arasında olan sonucunuzu yukarı taşımak istiyorsunuz işte bu koşulda SEO çalışması doğru tercihtir. Doğru yapılan tüm SEO çalışmaları mutlaka pozitif etki sağlayacaktır.


  Yeni bir yapı oluşturuyorsunuz ve ticari bekleyiniz sonuçları hemen almak üzerine değil en azından bekleyebilecek gücünüz var SEO çalışması bu şekilde değerlendirdiğinizde de doğru bir tercihtir. Bir açıdan sitenizin geleceğine yatırımdır.


  Adwords-SEO Ortak Bir Kullanımı Olabilir Mi?


  Maddi olarak sizi zorlamadığı durumda birleşik bir yapı oluşturmanız en doğru tercih olabilir. Nispeten rekabeti düşük veya belli aşamalara geldiğiniz rekabetçi anahtar kelimeler için SEO çalışması uygulatırken, daha zor görülen anahtar kelimelerde adwords reklamı uygulayabilirsiniz. Burada SEO çalışması ile gelişecek anahtar kelimelerinizi reklam dışında tutarak bu anahtar kelimelerin maliyetinden kurtulup reklamı daha zorlu anahtar kelimeler üzerinden verebilirsiniz. Bu da reklam maliyetinizi önemli ölçüde düşürecektir.


  Sonrasında reklam sürerken reklamın anahtar kelimelerinde de sonuç almak için bir SEO çalışması uygulayarak zamanla reklam-seo dengesini düşürerek reklam maliyetlerinizi düşürebilirsiniz.


  SEO Adwords Maliyetine – Adwords SEO Sonuçlarına Etki Eder Mi ?


  Google Adwords reklamlarının tıklama ücreti hesabı yaparken sitenin alaka düzeyi, seçilen anahtar kelime ile site arasındaki alaka düzeyini kapsayacak şekilde bir ücret hesabı yapar. Bu basamaklardan bir tanesidir. Buradan anlayacağımız gibi SEO çalışmasının olumlu sonuçları adwords reklam maliyetine olumlu etkidir.
  Adwords reklamlarının doğal sıralamanıza etkisi bulunmamaktadır.

   


   


  Odyo Bilişim Ekibi
  Blog Yazılarımız için Bizi Takip Edin

  Makalemizi Paylaşabilirsiniz

  3590
  Tekil Ziyaretçi Tarafından Ziyaret Edilmiştir.  KATEGORİLER