Ücretsiz Deneyin
E-Ticaret Sitesi ile Yurtdışına Nasıl Satış Yapılır ? Neler Gerekir ?

E-Ticaret Sitesi ile Yurtdışına Nasıl Satış Yapılır ? Neler Gerekir ?

yurtdışı satış,ihracat, e-ihracat,e-ticaret sitesi ile yurtdışına satış

Blog Yazılarımız için Bizi Takip Edin
Makalemizi Paylaşabilirsiniz
  • E-Ticaret Sitesi ile Yurtdışına Nasıl Satış Yapılır Neler Gerekir

   21.04.2017

   Yurtdışı satış için gerekenler nelerdir ? En kolay ve hızlı şekilde bu adaptasyon nasıl sağlanır ? Yabancı dil ve döviz seçenekleri tek bir sitede sağlanabilir mi ? Her dil için bir site mi gerekir ? Detayları yazımızda..

 • E-Ticaret Sitesi ile Yurtdışına Nasıl Satış Yapılır ? Neler Gerekir ?


  1- Yabancı Dil Modülü : Site tarafındaki ilk adım yabancı dil ve döviz modülü desteği olan bir firma ile çalışmanız ile başlar. Bu modüller firmalarda farklılıklar gösterir, bu farklılıklar neler ve bu modüller nasıl çalışır ? yazımızın devamında.


  2-Sanal Pos Sistemleri : Türkiye’deki herhangi bir bankaya ait sanal pos üzerinden yurtdışındaki kartlardan ödeme almanız mümkün değildir. PayPal ‘ın da Türkiyeden çekilmesinin ardından şu an bu yazımızı yazdığımız dönemde en ideal alternatif çözüm ortaklarımızdan Iyzico firmasıdır. Iyzico ile master-visa yabancı kartlara, dolar, euro, sterlin para birimleri ile ödeme alma imkanınız bulunmaktadır.

  03.10.2017 Güncelleme : Yeni alternatif ödeme çözüm ortağımız PAYTR İyzico gibi yabancı kartlarla ödeme imkanı sunmaktadır.


  3- Kargo Anlaşmaları : Yurtiçinde olduğu kadar yurtdışında da size destek verebilecek tek bir kargo firması olabileceği gibi yurtiçi-yurtdışı ayrımı yaparak yurtdışına farklı bir kargo şirketi ile anlaşmanız mümkündür. PTT, UPS kargo gibi şirketler yurtiçi ve yurtdışı çalışmalar yapmaktadır. Firmalarla bağlantı kurarak gerekli şart ve gönderim yapılabilecek ülkeleri inceleyebilirsiniz.


  4-Sanal Pos Harici Ödeme Sistemleri : Yurtdışından EFT ile ödeme durumunda bankaların istediği tutarlar ülkelere göre değişmekte ve genel olarak yüksektir. Bu tip para transferlerini daha uygun rakamlarla çözümleyebilmek için Western Union – MoneyGram gibi para transfer şirketlerini inceleyebilirsiniz.


  5- Yasal İşlemler : Yurtdışı satışlar ve olası geri iadeler için gümrük ve maliye ile gerekli evrak ve işlemlerinizi tamamlamanız gereklidir.

   

  E-Ticaret alanında kariyer fırsatlarına buradan ulaşabilirsiniz


  Yabancı Dil ve Döviz Modülleri Nasıl Çalışır ?


  Türkiye’de yabancı dil modülü olan ve dil desteği veren e-ticaret firmaları içindeki genel yaygınlık her dile özel bir altdomain veya sanal klasör açarak bunlara ayrı siteler kurulması şeklinde uygulanmaktadır.

   

  Her dili ayrı bir sitede kullanmanın dezavantajları neler ?


  1- Ek modül fiyatları dışında her site için aylık-yıllık maliyetler, lisans maliyetleri vb. bir çok ek maliyet olmaktadır , yani her dil için bir site maliyeti kadar maliyetiniz ve bunun sürekli tekrarı söz konusudur.


  2- Her dil için kurulan ayrı site (altdomain) için ayrı ayrı ürün girişleri ve güncellemeleri gerekeceğinden iş yükünüz artar.


  3- Gelen siparişleriniz için tüm sitelerinizi takip etmeli, stoklarınızı her siteye ayrı ayrı kontrol etmelisiniz. Örneğin aynı ürünü tr.siteadınız.com şeklinde Türkçe olarak sattığınız sitede satış olduğu anda en.siteadınız.com şeklinde İngilizce olarak satış yaptığınız sitede de düşürmeniz gerekir.


  4- Stok-ürün karışıklığını engellemek için ek personel veya sürekli takip gerekir.

   

  Tek site üzerinden dil seçenekleri sunan yabancı dil modülümüzün avantajları neler ?


  Üstteki dezavantajları yaşamadan yurtdışına satış yapmak için ekibimiz tarafından geliştirilen yabancı dil ve döviz modülünü buradan inceleyebilirsiniz bu ve modülün avantajlarını sıralarsak;

   

  1- Tek site ve tek panel üzerinden çalışan bir yapı olacağından modül maliyeti dışında ek bir yıllık maliyetiniz olmayacaktır.


  2- Örneğin bir ürün veya kategori eklerken, bunları eklediğiniz tek sayfadaki dil sekmeleri üzerinden diğer dillerdeki karşılıklarını, açıklamalarını vb. girmeniz yeterli olacaktır. İş yükünüz azalacaktır.


  3- Tek stok sistemi olacağından karışıklık olmayacak hangi dil veya para birimi ile satılırsa satılsın ortak stoktan düşecektir.


  4- Tüm siparişler tek ekranda yer alacağından ayrı ayrı kontrol ve takibi olmayacaktır.


  5- Girdiğiniz fiyatlar otomatik olarak seçilen kura göre çevrilecektir. Tek fiyat ile tüm çözümü getirir.


  6- OdyoBilişim & Iyzico işbirliği ile yurtdışındaki müşterilerinizden kredi kartı ile dolar,euro, sterlin para birimlerinde ödeme alabileceksiniz. Tüm altyapı modülle birlikte hazır olarak sunulmaktadır.

  03.10.2017 Güncelleme : OdyoBilişim & PAYTR işbirliği ile yurdışındaki müşterilerinizden kredi kartı ile ödeme alabileceksiniz.


  7- Sabit yazılı site alanların tamamı otomatik olarak seçili dile çevrilmektedir.


  8- Her ülkeye ayrı kargo tanımı yapma ve kargo fiyatı düzenleme imkanınız bulunmaktadır.


  9- Her dil için ayrı SEO tanımları yapma imkanı tanır. Her ürün-kategori-sayfanın her bir diline özel title,description,keywords girilebilmektedir.


  10- Siteye girilen ülkeyi otomatik olarak tanıyarak ilgili dili ve para birimini otomatik olarak seçer.


  Özetle fiyat, kolay kullanım, hemde iş yükünüzü düşürmesi bakımından düşünülerek geliştirilmiş bir modüldür. Her dile bir site açmak ve kullanmanın yaşatacağı zorluk ve maliyetlerden sizi kurtarıp işinize odaklanmanızı sağlar.

   


  Odyo Bilişim Ekibi
  Blog Yazılarımız için Bizi Takip Edin

  Makalemizi Paylaşabilirsiniz

  10432
  Tekil Ziyaretçi Tarafından Ziyaret Edilmiştir.

  Etiketler

  yurtdışı satış

  ihracat

  e-ihracat

  e-ticaret sitesi ile yurtdışına satış  KATEGORİLER

  İlk Yorumu Siz Yazın


  United States of America