Ücretsiz Deneyin
Trendyol API Pazaryeri Entegrasyonu E-Ticaret Sitesi Kurulum Adımları

Trendyol API Pazaryeri Entegrasyonu E-Ticaret Sitesi Kurulum Adımları

trendyol, trendyol api, trendyol api entegrasyonu, e-ticaret sitesi kurulumu

Blog Yazılarımız için Bizi Takip Edin
Makalemizi Paylaşabilirsiniz
  • Trendyol API Pazaryeri Entegrasyonu E-Ticaret Sitesi Kurulum Adımları

   06.12.2021

   E-Ticaret paketlerimiz ile entegre olarak çalışan Trendyol API Pazaryeri Entegrasyon modülü ile eticaret sitesine eklediğiniz ürünleri kolay bir kaç ayar sonrası Trendyol mağazanıza gönderebilir, sitede yapacağınız ürün stok fiyat güncellemelerini otomatik olarak aktardığınız ürünlere yansıtabilirsiniz. Trendyol üzerinden gelen siparişleri görüp kargo fişi çıktılarınızı alabilirsiniz, ayrıca panelinizdeki sipariş alanından siparişinizi onayladığınızda sipariş içindeki ürünlerin stokları sitenizden ve varsa diğer entegrasyonlardan da düşecektir. Tarafınıza gelen soruları yine e-ticaret sitenizin paneli üzerinden yanıtlayabilirsiniz. Tam entegrasyon - tek panel şeklinde ürün ekleme,güncelleme,silme, siparişleri görme ve stok düşürme, sorulara yanıt verme işlemlerinizi yapabilir zamandan tasarruf sağlarsınız.

 • Trendyol API Pazaryeri Entegrasyonu E-Ticaret Sitesi Kurulum Adımları

   
  E-Ticaret paketlerimizde yer alan Trendyol api entegrasyonu ile siteye eklediğiniz ürünleri kolay bir kaç ayar sonrası Trendyol mağazanıza gönderebilir, sitede yapacağınız ürün stok fiyat güncellemelerini otomatik olarak aktardığınız ürünlere yansıtabilirsiniz.  Trendyol üzerinden gelen siparişleri görüp kargo fişi çıktılarınızı alabilirsiniz, ayrıca panelinizdeki sipariş alanından siparişinizi onayladığınızda sipariş içindeki ürünlerin stokları sitenizden ve varsa diğer entegrasyonlardan da düşecektir. Tarafınıza gelen soruları yine e-ticaret sitenizin paneli üzerinden yanıtlayabilirsiniz. Tam entegrasyon - tek panel şeklinde ürün ekleme,güncelleme,silme, siparişleri görme ve stok düşürme, sorulara yanıt verme işlemlerinizi yapabilir zamandan tasarruf sağlarsınız.
   
   
   

   

   

  Trendyol Mağaza Başvurusu

   
  Trendyol de henüz mağaza açmadıysanız aşağıdaki linkten pazaryeri seçeneğine tıklayın ve gerekli adımları gerçekleştiriniz. Trendyol de mağaza açmak ücretsizdir. 
   
   

  Trendyol Tarafında Yapılması Gereken Ayarlar

   

  e-ticaret trendyol api entegrasyonu

   

  Hangi kargo şirketi ile çalıştığınızı / çalışacağınızı sipariş & kargo menüsündeki kargo işlemleri kısmından görüntülüyoruz. Buradaki çalışma modeli "Trendyol Fiyatları ile Çalışma" olarak gözüküyorsa veya seçildiyse bu Trendyol anlaşması üzerinden kargo gönderimi yapacağınız anlamına gelir ve sitedeki ayarınızda direkt olarak kargo adını seçersiniz. Yani örneğin aras kargo ve bu ibare varsa sitedeki ayardan aras kargo seçilir, eğer bu ibare yoksa sizin kendi anlaşamanız ile aras kargo olduğunu varsayarsak sitede aras kargo marketplace ibaresi olan seçenek seçilmelidir.  Kargo adını ve marketplace olup olmadığını not alıyoruz E-Ticaret sitesi tarafında yapılması gereken ayarlar kısmında devamı anlatılacaktır.
   
   

  e-ticaret trendyol api entegrasyonu

   
   
  İkinci adım API entegrasyon şifrelerimize erişmektir. Aşağıdaki sayfadan veya https://partner.trendyol.com 'dan hesabım - hesap bilgilerim-entegrasyon bilgilerim bölümünden Satıcı ID, API Key, API Secret bilgilerini ulaşıyoruz. Bunların yanındaki kopyalama işaretlerini kullanarak kopyalayıp sitede ilgili alana aktaracağız  o yüzden bu ekranı kapatmadan bir sonraki adım olan eticaret sitesi tarafında yapılması gerekenler konusu ile devam ediniz.
   
   
   

  E-Ticaret Sitesi Tarafında Yapılması Gereken Ayarlar

   

  e-ticaret trendyol api entegrasyonu

   
  API bilgilerinin yer aldığı açık olan sayfadaki bilgileri e-ticaret sitenizdeki Trendyol > Trendyol ayarlar kısmına giriniz. Satıcı ID = Merchant ID dir, App Key ve Secret toplam 3 tane girilmesi gereken alan vardır.
   
  Ek kod yazan alan ürünleri gönderirken sistem ürün kodunuz üzerinden gönderim sağlar, ürün kodlarımız Trendyolda bir çakışmaya sebep olmaması adına ek kod kısmına site alan adınızın veya markanızın adını yazabilrisiniz. Site alan adını yazarkende www ve com gibi ibareler olmadan nokta virgül eklemeden sadece ana kısımdaki adını yazabilirsiniz. 
   
  Kdv oranı kısmı site genelinde 1-8-18 gibi genel kullanılan oranı seçebilirsiniz. Çoğunluk olan ürünleri seçerseniz sonrasında ürün özelinde o ürün için kdv ayarını yaparsanız şayet o kdv oranı geçerli olur. Yani genel %8 iken bazı ürünleriniz 18 ise o ürünlerin içindeki kdv oran kısmından bu oranı ayrıca seçebilirsiniz.
   
  Kargo kısmı bir önceki bölümde anlattığımız şekilde eğer Trendyol anlaşması ile gönderilecekse sadece kargo adı olanlardan hangisi ise onu seçmeniz gerekir. Bildiğiniz üzere Trendyolda bir kargo gönderi seçimi vardır ve onuda hangisi sistemlerinde seçilmiş durumdaysa onu burada da seçmeniz yeterlidir. Eğer kendi kargo anlaşmanız ile gönderim sağlayacaksanızda yine aynı şekilde Trendyol da bu ayar seçili olmalı ve siteden de seçili kargo adı ve marketplace ibareli olanı seçilemlidir. Örneğin mng kargo anlaşmanız var ve Trendyol da bu kargo seçili ise sistemdeki kargo ayarı kısmından Mng Kargo Marketplace olanı seçmelisiniz.
   
  Trendyol ayarlarındaki bir farklı kısımda "aktif ürünü komple güncelle" seçeneğidir. Bu seçenek seçili olduğunda bir ürünü güncellediğinizde o ürünün tüm özellikleri fotoğrafı v.b. tekrar gönderilir bu durumda ürün tekrar Trendyol incelemesine girip onay alması gerekir. Trendyol gönderilen tüm ürünler kendileri tarafından ortalama 3 iş günü gibi bir sürede incelenip onaylandıktan sonra aktif olmaktadır. Eğer sadece ürün güncelleme açıksa ve komple güncelleme kapalıysa mevcut bir ürünün stok ve fiyatı güncellenir ve ürün tekrar incelmeye girmeden devam eder.Tüm ürünler için ek açıklama girişiyse her ürünün altında ek bir açıklama olmasını düşünüyorsanız kullanabileceğiniz alandır, bu alan ürün eklenmeden önce yazılan verileri aktarır sonradan eklenen veriler bir sonraki tam güncelleme veya eklemede yansıyabilir.
   

  Trendyol Marka Oluşturma

   
  Trendyolda bilinen bir çok marka kayıtlıdır burada eğer sizin kullanacağınız markalar yoksa öncelikle Trendyol tarafında bu markayı oluşturabilirsiniz. Ürün > Toplu Ürün İşlemleri kısmına girdiğinizde markalarınızı tanımlayın kısmında marka adınızı girip tanımla butona basınız. Bu sırada marka tanımlanır ve sistemden girebilirsiniz ancak girmiş olduğunuz marka Trendyol ekibine onay sürecine gider eğer aksi bir durum oluşur ve onay alamazsa markanızla girdiğiniz ürünlerde red olur ve bunları reddedilenler kısmında marka hatalı ibaresi ile görebilirsiniz.
   
   

  e-ticaret trendyol api entegrasyonu

   

  e-ticaret trendyol api entegrasyonu

   
   

  Trendyol Marka Eşleştirme Yönetimi 

   
  Olan veya oluşturduğunuz markaları sitenizde ürünlere girdiğiniz markalarla kolayca eşleştirmeniz için bir alandır sitenizdeki markaya karşılık Trendyoldaki marka adı olan kısma bir kaç harf girdiğinizde marka çıkacaktır ve seçip kaydetmeniz yeterlidir. Buradaki amaç ürünlere girdiğiniz markaları buradan eşleştirip ürün bazında bu işlemle uğraşmamanızdır fakat ileriki adımlarda da iletildiği gibi ürün bazılı güncellenmeside mümkündür.
   
   

  e-ticaret trendyol api entegrasyonu

   
   
   

  Trendyol Kategori Şablon Yönetimi

   
   

  e-ticaret trendyol api entegrasyonu

  e-ticaret trendyol api entegrasyonu

  Öncelikle e-ticaret sitenizde kategori ve altkategorinizi en doğru şekilde organize ediniz. Bu organizasyonu iyi bir şekilde yaptığınızda bu alan sadece bir defa yapılacak bir ayar haline gelir ve tüm işleriniz kolaylaşır. Temel mantığımız sitedeki ilgili bir kategorinin Trendyol deki hangi kategoriye denk geleceğini işaretlemektir.
   
  Örnek olarak sitemizdeki üst giyim kategorisinin karşılığı için eşleştire tıklayıp adım adım Trendyol deki bu kategorideki ürünlerin orada hangi kategoriye aktarılacağını seçiyoruz. Siz seçtikçe Trendyol yeni bir alt kategori vericektir, bazı kategoriler 2-3 alt olabilir bazıları 4-5 olabilir önemli olan en alta kadar gitmektedir yani Trendyol size altkategori seçeneği veriyorsa mutlaka en son kategoriye kadar gidiniz. 
   
  Eğer ana kategorinizin içinde Trendyol de farklı kategorilere gelen ürünler varsa bu işlemi ana kategorinin yanındaki göster seçeneğine tıklayıp açılan yerden alt kategori kısmından eşleştire tıklayıp yapabilirsiniz. Yani buradaki karar noktası ana kategorinizin içindeki tüm ürünler ve varsa altkategorilerdeki ürünler Trendyol de bir kategoriyle eşleşiyorsa ana kategori üzerinden eşleme yapmanız, eğer ana kategori içindeki altkategoriler üzerinden eşleme yapmanız gerekiyorsa altkategorileri eşleştirmenizdir.
   
  Eğer fiyatlar sitedeki ile aynı olacaksa tek oran ve %0 yazan alanlar kalması yeterlidir, eğer ürünleri gönderirken ürünlere % olarak fiyat farkı girmek isterseniz sol üstteki tek oran veya kategori bazlı oran seçeneklerinden birini seçebilirsiniz. Tek oran seçildiğinde tüm ürünlere % xx kadar oran girip fiyatları arttırabilirsiniz. Kategori bazlı oran seçerseniz de kategorilerin yanında yer alan oran kısmından her kategoriye farklı oran girebilirsiniz. Ayrıca ürün bazlı oranda girmek mümkündür ileride anlatılacaktır. 

  e-ticaret trendyol api entegrasyonu

   

   

  Trendyol Varyant Yönetimi

   
   

  e-ticaret trendyol api entegrasyonu

   
   
  Bu bölüm renk-beden gibi varyantları olan ve varyantlı ürün satacak müşterilerimiz içindir eğer bu tip varyantlarınız yoksa bu bölümü geçebilrisiniz.
   
  Trendyol >Varyant Yönetimi bölümünden eşleştirdiğiniz kategori içindeki varyantlarınızın, Trendyol karşılıklarını seçmeniz veya yazmanız içindir. Trendyolda genel olarak Renk ve Beden seçeneği vardır. Buradaki ayar kategori bazlı işlemleri kolaylaştırmak içindir aynı marka seçiminde olduğu gibi bunuda ürün bazlı yapmak mümkündür fakat amaç aynı şeyleri tekrar tekrar seçmek yerine kategori bazlı yaparak hem mevcut hem sonraki girilecek ürünlerde bu işlemi otomatik hale getirmektir. 
   
  İlk adım hangi kategoride işlem yapacağımızı seçiyoruz, trendyol varyasyonu örneğin renk sizdeki sitedeki karşılığı olan varyant grubunuzu seçiyoruz bununda renk olduğu varsayalım bunu seçiyor ve yanındaki göster butonuna basıyoruz. Burada mevcut renklerimizi görüyoruz ve karşılarına Trendyolda nasıl gözükmesini istediğimizi giriyoruz. 
   
  Yine aynı şekilde kategori seçip beden varyantını seçiyoruz ve göstere tıklıyoruz. Renk varyantından farklı olarak elle yazılan yerine seçilen alanlar karşınıza gelecektir. Sitenizdeki bedenin karşılığı olan varyantı buradan seçiyoruz ve kaydediyoruz.
   
  Üstte yazdığımız şekilde her eşleştirme yaptığımız kategori için işlem sağlayabilirsiniz bu da ürün bazında varyant seçimi ile işlem yapmanıza gerek olmadan aynı varyantları girdiğiniz tüm ürünleri Trendyola kolay aktarmanızı sağlayacaktır.
   

  e-ticaret trendyol api entegrasyonu

   

  Ürünlerin Özelliklerinin Ayarlanması ve Trendyol API ile Aktarımı 

   
  Ürün bazlı fiyat artışı için oran % ve fiyat yazan kısımdan gerçekleşir; artış eğer % olarak olacaksa oran kısmına %xx artış girebilirsiniz, fiyat olarak gönderilecek olan fiyatı yazmak isterseniz fiyat kısmına girebilirsiniz, fiyat kısmına girdiğinizde sistem otomatik olarak % farkı hesaplayıp kaydedecektir. Böylece olası sistemdeki bir fiyat artışınınızda sistem bu % farkı kullanarak mağazaya fiyat aktarımı yapacaktır.
   
  Trendyol > ürün yönetimi kısmından listelenen ürünlerinizin sağ tarafında göreceğiniz düzenleme işaretine tıklayınız, bu alan Trendyol de bu ürüne özel istenen ek özellikler varsa onların seçimi içindir. Eklemek istediğiniz ürün varyantlı bir ürünse özelliklere girdiğinizde üstteki gibi iki seçenek gözükecektir. 
   
   

  e-ticaret trendyol api entegrasyonu

   
   
  Kategori bazlı varyant sistemi üstte anlattığımız varyant yönetimi ile yaptığınzı ayarlar sayesinde oradan varyantları okuyup ürün özelinde otomatik eşletirecektir ve sizin sadece seçilmesi gerekli olan özellikleri seçip kaydetmeniz yeterlidir. 
   

  e-ticaret trendyol api entegrasyonu

   
  Eğer kategori bazlı varyant değilde ürün bazılı yapılacaksa işlem ürün bazlı varyant seçilir ve bu durumda ürüne ait her varyant tek tek listelenir. Bu listeleme ürünün içindeki tüm varyant seçeneklerini gösterir ve Trendyol karışıkları bu ürün için özel olarak seçilmesi gerekir.
   

  e-ticaret trendyol api entegrasyonu

   
  Eğer üründe varyant yoksa yani renk beden gibi seçimi yoksa ancak eklendiği kategoride böyle bir seçim yapılması gerekiyorsa beden Tek Beden renk No Color olarak girilebilmektedir veya bedeni tekse M beden örneğin seçilir renkte tekse Kırmızı örneğin seçilip kaydedilir.
   
  Ürün yönetim sayfasından gönderilecek ürünü veya ürünleri sol tarafındaki seçim alanına tıklayıp seçtikten sonra göndere bastığınızda ürünlerin yüklendiğine dair ekranınızda mesaj gelecektir. Bir hata varsa da bu hataya dair bilgilendirme mesajı gözükecektir. Trendyol a gönderilen ürünler ekipleri tarafından kontrolden geçtikten sonra aktif edildiğinden ürünleriniz bu aşamada sarı renkte ve onayda yazısı ile gözükecektir. Aktif olduğunda yeşil Var yazısı ile gözükecektir.
   
  Ürünler aktarıldıktan sonra eğer ürün güncelleme,ekleme,silme gibi seçenekleriniz aktifse bu seçimler doğrultusunda sitenize gelen siparişlerde, ürün eklediğinizde, ürün güncellediğinizde veya sildiğinizde sistem otomatik olarak Trendyol tarafında da bu işlemleri gerçekleştirecektir.
   
   
   

  e-ticaret trendyol api entegrasyonu

   
   

  Trendyol Sipariş Takibi ve Stokları Eşitleme

   
  Trendyol > Siparişler alanına girdiğinizde detay kısmından kargo fişinizi alabilirsiniz. Bu alanda bulunan onay butonu sipariş içindeki entegre olan ürünlerin stoklarını siparişde gelen adet kadar düşürülmesi içindir. Eğer farklı entegrasyonlarınızda varsa tamamında stok düşüşü gerçekleşir. Buradaki onay butonu trendyolda herhangi bir onay işlemi yapmaz sadece stok düşmesi için özel bir butondur.
   
   
   
   
   
   
   

   


  Odyo Bilişim Ekibi
  Blog Yazılarımız için Bizi Takip Edin

  Makalemizi Paylaşabilirsiniz

  3560
  Tekil Ziyaretçi Tarafından Ziyaret Edilmiştir.

  Etiketler

  trendyol

  trendyol api

  trendyol api entegrasyonu

  e-ticaret sitesi kurulumu  KATEGORİLER

  İlk Yorumu Siz Yazın


  United States of America