Ücretsiz Deneyin
SEO için Google Önbelleğinden Hatalı Sayfaları Kaldırma

SEO için Google Önbelleğinden Hatalı Sayfaları Kaldırma

google seo, google önbellek temizleme, google önbelleğinden hatalı sayfaları kaldırma

Blog Yazılarımız için Bizi Takip Edin
Makalemizi Paylaşabilirsiniz
  • SEO için Google Önbelleğinden Hatalı Sayfaları Kaldırma

   11.03.2017

    SEO ve ziyaretçilerinizin hata sayfalarıyla karşılaşmaması için önemli konulardan biri mevcut sayfalarınızın google ve diğer arama motorları tarafından nasıl görüldüğünü bilmek ve mevcut olmayan veya hatalı yönlenen sayfaları kaldırarak arama trafiğinizi düzenlemektir. Özellikle kullandığınız mevcut bir sistemden bir başkasına geçiş yaptığınızda değişen sayfa yapıları 404 hataları ile birlikte hem ziyaretçi trafiğinizi ve dolaylı olarak sıralamadaki durumunuzu etkilemektedir.

 • Aynı Alan Adı ile Farklı Bir Site Altyapısına Geçiş Sonrasında Yaşananlar

   

  Bu durum en çok google tarafından indexlenmiş bir alan adınızı farklı bir site altyapısına geçişi sonrasında yaşanmaktadır. Temel neden değişen url altyapısıdır. Örneğin daha önce php tabanlı bir site kullanırken ana sayfanız index.php iken yeni sitenizde default.aspx olduğunu farzedelim.. Bu durumda Google yeni ana sayfanızı indexlerken eski sayfanızı silmemekte aramaya devam etmektedir ve bulamadığını belirtip arama sonuçlarında göstermeye devam eder. Bu durumda index.php sayfasına tıklayan bir kişi ve de google tarama botları 404 hata sayfasına yönlenecektir.. Bu elbette istenmeyen bir durumdur..

  Burada ziyaretçi kaybetmeme adına kullanılabilecek çözüm hatalı url ye tıklayıp gelen kullanıcıları redirect yönlendirmesi ile ana sayfaya yönlendirmektir. Ancak bu durum müşteriyi geri kazandırabilse de Google eski indexinizi halen göstermeye devam edecektir ve bu indexten herhangi bir sayfaya tıklandığında alakalı sayfa yerine ana sayfaya geçiş yapılacaktır, şayet eski indexiniz güçlü ve önemli ise kullanılabiecek teknik bir yöntemdir aksi durumda url kaldırma ve google bildirimi kısmında yazdıklarımız uygulanmalıdır.

   

  Url Kaldırma ve Google Bildirimi

   

  Alan adınızın potansiyeli incelenerek bu yönteme karar verilmesi ardından, Google webmaster tools aracı üzerinden indexinizin yeni siteniz için doğru şekilde organize edilmesi en etkili ve doğru yöntemdir. Amacımız webmaster tools üzerinden Google a artık var olmayan sayfaların bildirmek ve kaldırılmasını talep etmektir. 

  Web Master Tools'te ilgili alan adınımıza giriş yaptıktan sonra Google Dizini bölümünden Url Kaldır seçeriz. Geçici gizle kısmına tıkladığıktan sonra önemli olan bir nokta bulunmaktadır. Eğer kaldırmak istediğimiz tek bir sayfa ise bize sunduğu seçeneklerden "sayfaları arama sonuçlarından ve önbellekten kaldır" olacaktır. Şayet kaldırmak istediğimiz bir klasör/dizin ise "dizini kaldır" seçeneğini seçmeliyiz. Dizini kaldır dediğimizde bu dizin içindeki tüm sayfaları kapsayacak şekilde bir kaldırma işlemi olacaktır. Örneğin /urun/index.php , /urun/urunler.php şeklinde onlarca sayfamızın bulunduğu /urun şeklinde bir klasör olduğunu farzedelim. Dizin kaldır dediğimizde bu dizinin içindeki tüm sayfaları arama sonuçlarından 90 gün boyunca kaldırmış olacağız.

  Peki 90 gün sonra ne olacak ? 90 gün sonra tekrar bir tarama başlayacak ve ilgili sayfa veya sayfalar fiziksel olarak artık mevcut değillerse yeniden indexlenmeyeceklerdir. Yani arama sonuçlarından tamamen kaldırılmış olacaktır.

   

  Mevcut Sitemdeki Hatalı Sayfaları Nasıl Düzeltirim ?

   

  Site transferi dışında da daha önce bir altyapıdan transfer olmadan da mevcut siteniz içinde yaşanabilecek bir durumdur. Elbette altyapı transferinden muhtemel daha az sayıda hatalı sayfa olacak ve daha kolay çözümler ile düzeltilebilmektedir. Örneğin bu durumda sildiğiniz bir sayfanın halen indexlenmesi, hatalı bir yönlendirme ve bazı durumlarda google ın site dışında da linkler üzerinden yaptığı link üzerinden index aramaları sebebiyle sayfa olmayan alanları indexlemesi gibi durumlar olabilmektedir. Url kaldırma yöntemiyle fiziksel olarak mevcut olmayan sayfaların bildirimi bu sorunu büyük oranda çözecektir. Şayet dışarıdan bir link vasıtasıyla ( antiseo olarak tabir edilen indexinizi bozma adına rakip bir saldırıda bu kategoride olabilmektedir ) indexlenen mevcut olmayan bir sayfanız varsa sitenizin robots dosyası vasıtasıyla botların bu alanları taramasını engellenebilir.. robots dosyası vasıtasıyla mevcut olan ancak arama sonuçlarında yer almasını istemediğiniz sayfaları da engelleyebilirsiniz.

   

  Yeni Sayfalarımızın Daha Hızlı Bir Şekilde Sonuçlarda Yer Alması İçin Ne Yapabiliriz ?

   

  Google ve arama motorlarının sayfalarınızı daha hızlı ve doğru şekilde tespiti için site haritası kullanımı önemlidir.. Site haritanız Odyobilişim e-ticaret paketlerindeki gibi dinamik bir site haritası ise Google her çağırdığında otomatik olarak yeni sayfalarınızı bildirir şayet dinamik değilse bu durumda her sayfa - kategori - ürün vb. eklediğinizde yeniden bir site haritası oluşturup Google göndermeniz gerekmektedir. E-ticaret paketlerimizde tamamen dinamik olarak anlık site durumuna göre oluşan site haritası yer almaktadır.

   

  Hangi Yöntemi Kullanmalıyım ve Etkisi Nedir ?

   

  Yönteme karar verirken mevcut sitenize geçişten önceki durum değerlendirilmelidir. Yani eski sitenizin arama sonuçlarındaki durumu , sayfa otorite değeri gibi bir çok etken bu hususta önem kazanmaktadır. Doğru yöntem seçimi ile ziyaretçilerin hata sayfaları yerine sitenizde kalması giriş kalış süresi ve oranları, sayfa gösterim oranları gibi değerleriniz pozitif anlamda gelişecek ve bu da arama sonuçlarında yerinize doğrudan etki edecektir.

  Yönteme karar vermek ve karar verilen yöntemi uygulamak için yapılması gerekenler teknik ve doğru şekilde uygulanan adımlar olmalıdır. Firmamıza farkı altyapılardan geçiş yapan tüm kullanıcıların mevcut potansiyel değerini inceleyerek uygun yöntemler hakkında bilgi paylaşarak doğru sonuca ulaşmaktayız. 

  Web Master Tools Google ın webmasterlar için geliştirdiği profesyonel bir araçtır. Sade ve kolay kullanımı ile elbette son kullancılar tarafından kullanılabilir, ancak aracın hatalı kullanımı veya hiç kullanılmayarak hatalı sayfaların düzenlenmemesi, gerekli durumlar için yönlendirme sağlanmaması gibi durumlar bir çok emek ve çaba ile uzun sürelerde gelinen noktaların hızlı şekilde kaybedilmesini neden olmaktadır. Bu sebeple tüm e-ticaret paketi kullanıcılarımız için yönlendirme, indexleme gibi konularda ücretsiz olarak destek sunmaktayız. Dinamik site haritası yapımız ile eklenen veya çıkartılan sayfaların Google a doğru bildirimini sağlamaktayız. 

   


  Odyo Bilişim Ekibi
  Blog Yazılarımız için Bizi Takip Edin

  Makalemizi Paylaşabilirsiniz

  4366
  Tekil Ziyaretçi Tarafından Ziyaret Edilmiştir.

  Etiketler

  google seo

  google önbellek temizleme

  google önbelleğinden hatalı sayfaları kaldırma  KATEGORİLER

  İlk Yorumu Siz Yazın


  United States of America