Ücretsiz Deneyin
Mobil E-Ticaret Sitesi - Responsive Tema Hangisi ve Neden Tercih Etmel

Mobil E-Ticaret Sitesi - Responsive Tema Hangisi ve Neden Tercih Etmel

mobil e-ticaret, e-ticarette mobil sitenin önemi,responsive tema,mobil seo

Blog Yazılarımız için Bizi Takip Edin
Makalemizi Paylaşabilirsiniz
  • Mobil E-Ticaret Sitesi - Responsive Tema Hangisi ve Neden Tercih Etmeliyim

   06.03.2017

   Mobil e-ticaret konusu birden fazla alanı kapsayan hem arama motoru sıralamasını hem de satışlarınızı etkileyen oldukça önemli bir konudur.
   Güncel verilere göre masaüstü bilgisayarlar üzerinden yapılan online alışverişler yerini mobil alışverişlere doğru hızla bırakmaktadır.  Oranlar 2016 yılında %54 mobil, %46 masaüstü bilgisayar şeklindedir.
   Gelişen mobil uyumlu telefon - tabletler ile azalan ve önem kazanan zaman e-ticaret müşterilerini hızla mobil alışverişe doğru yönlendirmektedir. E-ticaret yazılımları da bu konuda responsive (mobil uyumlu ) temalarla veya mobil site yazılımları geliştirerek çözümler üretmektedir.

 •  Bu iki site tipini özetlemek gerekirse ;
   
  1-Responsive tema mevcut masaüstü sitesinin mobil cihaza göre boyutlarının değişmesi sonucu hazırlanan temalardır. Buradaki çok hassas bir nokta bu temaların ne şekilde hazırlandığıdır. Hem müşterileriniz hemde google gibi gelişmiş arama motorları için en önemli konulardan biri olan site açılış hızı burada devreye girmektedir. İyi hazırlanmış bir tema mobil site şeklinde açılırken , masaüstü bilgisayar versiyonundaki ağır yükleri ( büyük boyutlu resimler, jquery-java script dosyaları, mobilde gerek olmayan ancak yüklenen dosyalar vb. ) barındırmaması gerekir. Bunu yapabilmesi içinde bir çok değişkeni hesaplayıp sonuç üretecek performansa sahip olması gerekmektedir.
   
  Özetle; responsive tema iyi hazırlanmadığı takdirde site boyutunuz gereksiz yükler ile şişerek açılış ve kullanım performansı düşük olacaktır. 
   
  2- Mobil Site Yazılımı masaüstü versiyonu ile açılış yükü anlamında bir bağı bulunmayan tamamen mobile özel düşünülerek dizayn edilmiş sayfalardan oluşur. Girilen cihaz masaüstü ise masaüstü versiyon için gerekli kodlar çalışırken, mobil giriş durumunda cihaza yüklenmeden önce mobile özel kodlar çalışacaktır. Bu sayede iki tip arasındaki en önemli ve temel fark sayfaların yüklenme boyutları dolayısıyla hız ve performansları olacaktır. Responsive tema gibi masaüstünde çalışması gereken yüklü boyuttaki alanlar bulunmadığından performans olarak çok daha hızlı, kullanım olarakta mobile özel dizayn edildiğinden çok daha kolaydır. Geliştirmesi yazılım şirketleri tarafında responsive temaya göre çok daha ağır bir yük, emek ve dolayısıyla maliyet oluşturmaktadır, kullanıcı açısından ise hem google sıralaması hemde müşteri performansı olarak responsive temalarıa göre çok daha öndedir.
   
  Odyobilişim olarak geliştirdiğimiz e-ticaret mobil site paketimiz responsive tema değil , özel mobil site yazılımıdır.  Kıyaslamak için sizde responsive tema olan bir site ile özel yazılım olan bir sitenin boyutlarını ve açılış performanslarını google page speed vb. bir site üzerinden test edebilirsiniz.
   
  Farklar ve Sonuç : Buradaki iki tip mobil site arasındaki en önemli nokta performans farkıdır, mobil site yazılımında aynı url içinde , farklı bir yapıyı kullanıcıya sunmadan sunucu üzerinde önce işleyen, gereksiz yükleri mobile yüklemeyen yapı sayesinde sayfaların boyutları arasında oluşan fark ve kullanım kolaylığı olacaktır. Responsive temalar karara sayfa oluşturulmadan değil , sayfa oluşturulup yüklendikten sonra karar veren bir yapıdadır, dolayısıyla mobil veya masaüstü bilgisayardanda olsa her türlü sayfa talebinde yüklenecek sayfanın boyutu aynı olmaktadır. Buda performansı düşürmektedir.
   
  Gelişen teknolojiye ayak uydurmak, değişen müşteri taleplerini karşılamak adına hangi e-ticaret paketi olursa olsun mobil sitenin kullanımı mutlaka size müşteri sayısı ve memnuniyeti olarak dönüş sağlayacaktır. Ayrıca Google tarafından Nisan 2015 güncellemesinden sonra sıralama anlamında mobil site kullanan bir sitenin puanı , kullanmaya siteye göre daha yüksek olacaktır. Elbette bir sitenin sıralamada üstte yer almasının tek kriteri değildir ancak önemli bir kriterdir ve önümüzdeki dönemde önemi daha da artacaktır.
   
   

  Odyo Bilişim Ekibi
  Blog Yazılarımız için Bizi Takip Edin

  Makalemizi Paylaşabilirsiniz

  2824
  Tekil Ziyaretçi Tarafından Ziyaret Edilmiştir.

  Etiketler

  mobil e-ticaret

  e-ticarette mobil sitenin önemi

  responsive tema

  mobil seo  KATEGORİLER

  İlk Yorumu Siz Yazın


  United States of America