Ücretsiz Deneyin
Alan Adı ( Domain ) Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Alan Adı ( Domain ) Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

alan adı seçimi, domain seçimi, seo için alan adının önemi, seo ve alan adı, e-ticaret ve alan adı

Blog Yazılarımız için Bizi Takip Edin
Makalemizi Paylaşabilirsiniz
  • Alan Adı ( Domain ) Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

   19.04.2017

   Bir e-ticaret veya web sitesi ile internet dünyasına açılmayı düşünenler için işlerin tam başlangıç noktası diyebileceğimiz alan adı ( domain ) tercihidir. Alan adı tercihi neye göre yapılmalı ? alan adı alınırken nelere dikkat edilmeli.

 • Alan Adı ( Domain ) Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler


  Bir e-ticaret veya web sitesi ile internet dünyasına açılmayı düşünenler için işlerin tam başlangıç noktası diyebileceğimiz alan adı ( domain ) tercihidir. Alan adı tercihi neye göre yapılmalı ? alan adı alınırken nelere dikkat edilmeli. 


  Alan Adı ve Anahtar Kelime Uyumunun Önemi : Arama motorlarının ( google, yandex, bing v.b. ) arama sonuçlarının sıralamasını oluşturmak için kullandıkları algoritmalar vardır ve bunlar içinde gelenlerden biride alan adıdır. İlk yapmanız gereken anahtar kelimelerimize doğru karar vermektir. Sitenizi insanlar arama motorlarında ararken hangi anahtar kelimeleri kullanır ? bunu tespit ettikten sonra hem mantıklı ve okunaklı bir görünüm hemde işlev açısından doğru bir şekilde alan adı oluşturmanız gerekir. İster sadece anahtar kelimeleri kullanarak ister marka+ anahtar kelime karması yaparak sonuca ulaşmak mümkündür.


  Akılda Kalıcı Olmalıdır : Anahtar kelime uyumu SEO açısından ne derece önemliyse, sitenizi ziyaret eden bir müşterinizin kalıcı olması da bir o kadar önemlidir. Akılda kalıcı bir alan adı her zaman müşteri sadakatini arttıracak ve sitenize bir defa giren bir kullanıcı daha sonra tekrar ziyaretinde alan adınızı hatırlayarak tekrar ziyaret edebilecektir. Ayrıca bu konunun da SEO açısından da önemi vardır, tekrar gelen ziyaretçiler ve paylaşımlar ile SEO açısından fayda sağlayacaktır.


  Tire Çizgi Gibi Karakterler Kullanmaktan Kaçınılmalıdır : Aradığınız alan adının her zaman sizden önce alınma ihtimali vardır ve bu sebeple bir çok alan adı sitesi size tavsiye alan adları gösterir bunlarda genelde sonda veya arada tire gibi işaretler yer alır. Bu tip alan adları hem SEO hemde akılda kalıcılıkta geri plandadır, tavsiye edilmez.


  Alan Adı Uzantısı Seçimi : Birincil öncelik en yaygın bilinen hatta bir çok kişi tarafından ilk olduğundan halen tek alan adı uzantısı olarak görülen .com uzantılı alan adları olmalıdır. .net,.org gibi alan adları ise şayet .com uzantısı aldığınızda markanızı korumak istiyorsanız ilave olarak satın alınabilir veya illa ki karar verdiğiniz bir alan adı varsa ve .com uzantısı doluysa tercih edilebilir. Ancak bu durumda da genel yaygınlık ve düşünce .com olduğundan müşterilerinizin .net veya .org uzantınız yerine .com yazarak ilgili siteye gitmesine neden olabilir. Kurumsal bir kimlik düşünceniz varsa ve şartlarınız uygunsa .com.tr uzantısı da tercih edilebilir.


  Kullanılmış Alan Adı Tercihi: Son zamanlarda bir çok firma tarafından al – sat mantığı ile iş yapacağı düşünülen alan adları önceden alınmakta ve işletilmekte sonradan satılmaktadır. Bu gibi durumlarda alan adının geçmişi incelenerek daha önce herhangi bir kötü kullanımı olup olmadığı, kara liste durumu, index durumu kontrol edilebilir. Şartlar uygunsa ve yaşı 2 den büyükse tercih edilebilir.


  Türkçe Karakterli Domain Seçme :
  Ayrı bir yazı konusu olacak kadar detaya sahiptir. Özetlemek gerekirse Türkçe karakterlerin ASCII kodlarla farklı bir yapı ile birleştirilmesi ile oluştuğundan ne SEO ne kullanım açısından tavsiye edilmez.


  Marka ile Alan Adı Oluşturma : Alan adı içinde anahtar kelime geçmesi SEO için tavsiye edilen bir nokta olduğuna değindik ancak burada önemli ve farklı bir noktada marka ile bu gücü oluşturmaktır. Elbette anahtar kelimenizin alan adında olması her ne kadar fayda getirsede şayet güçlü seo çalışmaları yaptırır, sitenize markanızı yazarak giren ziyaretçileriniz olursa , daha uzun bir yoldan ancak oldukça güçlü bir siteye sahip olma şansınız vardır. Buradaki değerlendirme insanların sizin markanızı bilmesi ve sizi google gibi arama motorlarında bu marka ile arayarak girmesi ile google size önem vermeye başlar ve bu da bir anahtar kelimeden ziyade tüm sitenize pozitif anlamda homojen bir SEO gücü katar. Tekrarlamak gerekirse daha zor, ancak başarıldığında daha etkili bir yöntem olabilmektedir. Bu özellikle tek tip ürün satmayan ve daha genel ürünlerin sergilendiği firmalar için düşünebilir, özellikle mevcut site açılmadan öncede bilinen bir markanız varsa ve buna güveniyorsanız tercih edebilirsiniz.


  Unutulmamalıdır ki SEO nun bir çok adımı vardır ve mantığı basit içeriği karmaşık bir algoritmadır, alan adı seçimide bu algoritmanın yüzlerce parçasından bir noktadır.


  Odyo Bilişim Ekibi
  Blog Yazılarımız için Bizi Takip Edin

  Makalemizi Paylaşabilirsiniz

  2864
  Tekil Ziyaretçi Tarafından Ziyaret Edilmiştir.

  Etiketler

  alan adı seçimi

  domain seçimi

  seo için alan adının önemi

  seo ve alan adı

  e-ticaret ve alan adı  KATEGORİLER

  İlk Yorumu Siz Yazın


  United States of America